Obecbní úřad...
Úvodní strana
Informace o obci
Poplatky
Publicita projektů
Úřední deska
Úřední hodiny
Archiv zápisů zastupitelstva
Hlášení rozhlasu
Obecní zastupitelstvo
Plánované akce
Aktivity a organizace
Červený kříž
Divadelní kroužek
Myslivecké sdružení
Základní škola Louka
TJ Sokol Louka
Farnost Lipov - Louka
Hody
Pouliční turnaj ve fotbale
Volejbal
Nohejbal
Zahrádkáři
Letecko modelářský klub
DFS Lúčánek
Mužský pěvecký sbor
Sbor dobrovolných hasičů
Svazek obcí Lipov, Louka
Knihovna
Fotogalerie
Životní prostředí
Užitečné odkazy
Lúcký zpravodaj
Počasí u nás
Kontakt
Vydané články...
Novinky
Hledání...

Pokročilé hledání

TOPlistvyšlo: 20. prosince 2018  |  rubrika: Novinky  |  autor: Obecní úřad - starostka tisk článku
10. setkání lidových bavičů
Humor - korení života

Jubilejní setkání lidových vypravěčů, bavičů

 

      V pořadí už desátý ročník pořadu s názvem Humor- korení života… se uskutečnil v místním kulturním domě. Dvanáctka rozveselených krojovaných účinkujících bavila zcela zaplněný sál diváky v tři a půl hodinovém maratonu jehož délka nakonec nikomu nevadila. U hudební doprovod s průvodní vtipnou řečí kapelníka Tomáše Hrbáčka se postarala dechová hudba Lipovjanka z Lipova.

        „Když bylo to jubileum, tak jsme dovolili pozvat velký počet umělců. Jejich další nával očekávám až za dalších deset let, ale mám obavy, abychom takové osobnosti lidové kultury mezi námi ještě našli. Záměrem tohoto jedinečného společného setkávání je především udržet ve vědomí nářečí z různých regionů a hlavně ve formě vypravěčské. Bavičské s povídáním vtipů je jiný druh zábavy,“ sdělil hlavní pořadatel Antonín Vrba z Velké nad Veličkou. U příležitosti akce bylo vzpomenuto i na smutné jubileum, čtyřicet let od úmrtí legendárního krále lidového humoru-Vaška Mlýnka z Kuželova.

----------------------------------------------------------------------------

Hanácké pohled na horňácké setkání

      Belo pro mě velekó cťó, že sem bel pozvané na desáty setkáni ledovéch vepravčo „Humor-korení života…“  v Lóce. Měl sem to ščesti, že sem bel jož na prvnim setkáňó, cobe první a  jediné Hanák v roko 2009 ve Velké nad Veličkó.

Splnil se mně muj sen, vestópit  na Slovácko, samo s sebó na Horňácko, gde só desitke vynikajicich ledovéch veprávěčo.  Měl sem tenkráť  veleké respekt a pokoro, protože to néni  jednodochy neco vekládat tak, abech opótal  pozornosť  náročnyho diváka ve  veprodanym sále.

       Od té dobe sem na sobě trocho pracoval a snažim se vekládat přiběhe ze života rodičo, prarodičo, stréčko, tetiček a kamarádo nebo přiběhe, kery mně negdo povekládá a já si jich poskládám, jak se říká do hobe . Obdivoval sem decke vepráveče ze Slovácka a meze něma večnival Vašek  Mlýnek z Kuželova.

         Na Hané tech veprávěčo néni. Dale be se spočétat na prstech jedné roke. Mojim velekym vzorem na Hané, co se předneso a přistupo k mlovenymo slovo tyká, só  tetička Marie Pachtová z Veškova. Tetička letos se mnó z Hané přejele,  sem na Horňácko, jož podrohy. Só známá a vérazná osobnosť hanáckyho folkóro. Mosim řict, že mám velekó radosť, že tetička Pachtová přejale pozváni Tonde Vrbe a  do Lóke se se mnó vedale.  Dež tade dostale slovo, po cely jejich vestópeni nigdo v sále ani nedotal.  Bez nadsázke to bela lekca pro všecke nás,  veprávěče. Čestá mlova, přiběh, keré měl hlavo e pato a take humor. Meslim si, že o ledovéch veprávěčo se nemosi poslochač smát, až se za břoch bode popadat. Hlavni je mešlenka veslovená v nářeči, keró veprávěč naslóchajicim s humorem a nadsázkó sděloje.  Meslim si, že be se měla táto vebudovaná tradica setkáváni veprávěčo zachovat, protože Humor je korení života !!!

        Jorka Vrba - Hanák, hasič, záchranář, humorista, ochotník, folklorista,  zahrádkář, chovatel, milovník Slovácka, Horňácka a co já vím, čeho ešče.

A.V.

  

Obecní úřad - starostka

přečteno: 1554x
Aktuality z obce...


9. září 2019
Nohejbal 2019


30. května 2019
KOŠT GULÁŠŮ


Fotogalerie...

Fotogalerie obce
Zpravodaj...
Chcete-li od nás dostávat aktuální informace, zadejte svoji emailovou adresu
Vstup do redakčního systému PORTIA.CZ
sobota, 22. února 2020
celkem přístupů:
návštěvníků online: 390
CMS PORTIA.CZ [ Úvodní strana | Informace o obci | Poplatky | Publicita projektů | Úřední deska | Obecní zastupitelstvo | Plánované akce | Aktivity a organizace | Fotogalerie | Životní prostředí | Užitečné odkazy | Lúcký zpravodaj | Počasí u nás | Kontakt ]  webcreator
© 2006 - 2020, Obec Louka