Čtení v knihovně - Český Banát

Čtvrtek 12. dubna se konala v místní knihovně přednáška Český Banát - krajané z Gerníku. Měli jsme možnost shlédnout život českých krajanů v Gerníku, jedné z největší z šesti českých vesnic v rumunském Banátu očima Mgr. Anežky Hrbáčkové a jejich přátel, kteří navštívili a poznali způsob života v rodině Josefa a Marie Maštalířových, Karbanovi, Nedvědovi na Velké Straně, Merhautovi Josefa a Marie na Malé Straně a taky Merhautivi (mladí) Václav a Bára na Hřebeni, Boudovi(ředitelovic)

Anežka Hrbáčková je cestovatelka po Balkánu, která více jak 10x navštívila GERNÍK (Banát), dále procestovala Srbsko, Albánii, Chorvatsko, Turecko a Gruzii. Poté studovala romistiku a obecnou antropologii.

Čeští osadníci přišli do rumunského Banátu v polovině 19. století, převážně z Jižních Čech. Založili zde vesnice Gerník, Rovensko, Bígl, Einbentál, Šumice , Svatá Helena a Svatá Alžběta, která posléze zanikla. Tato oblast je často navštěvována českými turisty, kteří hledají ubytování především u tamního obyvatelstva. Život těchto lidí je velmi obtížný, živí se zemědělstvím, výpěstky na svých políčkách. Zaměstnání v továrnách najde jen malá část obyvatelstva. Mnoho mladých lidí odchází zpět do České republiky hledat práci a snadnější způsob obživy. V poslední době se zde rozvíjí také agroturistika.

Anežka nám dále doplňuje "Jde o historický název území v dnešním Rumunsku, zčásti zasakující do Srbska. Dnes se oficiálně nepoužívá (nepoužívá se v terminologii státní správy, např. ve folkloru, etnografii je ale stále aktuální), české vesnice se nacházejí v oblasti (rum. "judetul", česky něco jako hrabství) Caras-Severin. Nicméně termín "Banát" zdomácněl do jisté míry u dnešních krajanů i u turistů, kteří vesnice navštěvují. Další české vesnice - méně početné a méně známé - se nacházejí také v srbské části Banátu, na jih od Dunaje. Správný termín by tedy měl znít: české vesnice v rumunském Banátu."

Datum vložení: 8. 5. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 27. 12. 2019 10:36

dnes, pátek 1. 7. 2022

Svátek má Jaroslava

• Světový den architektury

Zítra má svátek Patricie

Červenec - úrody blíženec.

Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití.