Flóra Bratislava

V sobotu dne 28. dubna Český zahrádkářský svaz Louka uspořádal nejen pro členy zájezd na Flóru do Bratislavy.

Flóra Bratislava

Bylo možné zde shlédnout velké množství kvetoucích venkovních květin. Zakoupit si k výsadbě na svých zahrádkách, balkónech nebo dvorcích.  Sousta květin se našla taky na výzdobu domácností. V interiéru výstaviště jsme se mohli  zúčastnit různých přednášek vztahujících se k pěstování, štěpování či aranžmá. Taky načerpat inspiraci na různé dekorativní prvky a moderní úpravu našeho okolí.

Flóra Bratislava

Na zpáteční cestě jsme navštívili nejstarší poutní místo Mariánka, které se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria.

Flóra Bratislava

Poutní místo Mariánka je zahalenou různými legendami. Jedna je o poutníkovi, který v tomto údolí žil a z hruškového dřeva si vytesal sošku Panny Marie. Během nepokojů, které nastaly v Uhrách po smrti krále Štěpána musel poustevník ze svého místa utéct. Sošku ukryl do vykotlaného stromu, ta se našla o několik desetiletí později.

Historie poutního místa sahá do roku 1377, kdy toto místo navštívil Uherský král Ludvík I. Veliký a položil zde základní kámen kostela. Kostel dal do správy Řádu Pavlínů, který zde působil do roku 1786. Od roku 1927 do roku 1950 poutní místo spravuje Kongregace bratří těšitelů. Ti zrekonstruovali kostel a bývalý pavlínský klášter - zámeček, který slouží jako poutní a kongregační dům. V údolí najdeme milostiplnou sošku Panny Marie Tálenské a zázračný pramen. Někteří z našich poutníků si vystáli frontu u tohoto zázračného pramene. Rovněž jsme měli možnost se zúčastnit svatební mše v kostele. Taky procházka údolím u vesnice Mariánky byla příjemná a povzbuzující. Za zorganizování zájezdu pořadatelům děkujeme.

Datum vložení: 20. 6. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 27. 12. 2019 12:12

dnes, pátek 1. 7. 2022

Svátek má Jaroslava

• Světový den architektury

Zítra má svátek Patricie

Staví-li v červenci hromadu mravenci po kraji všude, tuhá zima bude.

Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití.