Lúcký košt trnek 2018

KOŠT TRNEK 14. dubna 2018
12. ročník "Koštu trnek od varených po tekuté" se konal v sobotu 14. dubna v prostorách kulturního domu. Návštěvníci měli možnost koštovat nejen slivovice a různé druhy destilátů, varené trnky, ale taky pečivo s trnkama. V doprovodném programu hrála Horňácká cimbálová muzika Jožky Staši. Vystoupili se dvěma vstupy Mužský sbor z Louky, Mužský sbor z Vacenovic, Ženský sbor z Velké nad Veličkou a Ženský sbor Erteple z Hodonína. V průběhu odpoledne jsme měli možnost poslechnout sourozence Boženku a Zdeňka Baťkovi. Celým programem mluveným slovem provázel známí horňácký moderátor Jiří Miškeřík z Hrubé Vrbky.

Na letošním koštu trnek i přes nepřízeň loňského počasí, kdy většina modrého ovoce pomrzla, později byla znehodnocena vlivem sucha se sešlo 118 vzorků slivovice a 50 vzorků  různých destilátů a to jak od místních pěstitelů, pěstitelů okolních obcí, tak i ze Slovenska.  Šampion koštu byl pěstitel  Karel Ventus z Opavy se vzorkem švestek roku 2016. Dále byly vyhodnoceny tři první místa v pořadí 1) Josef Šmehlík, Louka 253, vzorek duranzie, ročník 2013. 2) Zríni Ján, Louka 28 se vzorkem duranzie, ročník 2016 a 3) Náhlík Josef, Tasov, duranzie ročník 2016.

Různých druhů pečiva plněných trnkama (povidly) se tentokrát sešlo 48. Samozřejmě velká poptávka byla po patentech, ale taky bramorové tašky s povidly paní Maňákové, bálešky, kynuté knedle, buchty, trnkové rolády a trnkové řezy velice rychle zmizely z nabídky. Vynikající trnkové omáčky s uzeným od paní Pindorové se snědlo plných deset litrů. Všem hospodyňkám  za poskytnuté pečivo  děkujeme.

Degustace

Degustace povidel

Ke Koštu trnek od varených po tekuté patří také degustace a následná výstava povidel. Ohodnocení vzorků trnek proběhlo v pondělí 9. dubna v 17 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu a zúčastnilo se jí 14 zkušených místních žen různých věkových kategorií. V letošním roce se hodnotilo 31 vzorků povidel ať už z duranzií, karlátek nebo dokonce i z hrušek.

Degustace slivovice

Degustace všech vzorků destilátů proběhla 6. dubna v 17 hodin v zasedací místnosti kulturního domu Louka a zúčastnilo se jí 30 degustátorů. Celkem bylo hodnoceno 168 vzorků. Kalibrační (nultý vzorek) byl ohodnocen 42 body.

Hodnocení probíhalo dle metody doc. Ing. J.Balíka PhDr. 50 bodovým systémem. Vzorky označené "S" byly následně hodnoceny ve finálovém kole. Z těchto vzorků byl vybrán ŠAMPION VÝSTAVY.

Degustaci řídíl Josef Náhlík

Členové degustačních komisí: Josef Náhlík, Josef Petruch, Radim Buzík, Jan Břeň, Martin Macek, Marek Zajíček, Petr Maňák, Michal Škopík, Jaromír Kostelanský, František Hudeček, Petr Dvorský, Josef Štědronský, Zdeněk Maňák, Vlastimil Horák, Miroslav Maňák, Lukáš Horák, Zdeněk Adamík, Hynek Urubek, Josef Vašica, Michal Černohorský, Stanislav Maňák, Ján Zríni, Lýdie Hubičková, Jiří Buzík, Josef Staša, Dušan Prášek, František Okénka, Libor Kolacia, Miiroslav Vašica

Členové subkomise: předseda Josef Náhlík, Jan Břeň, Petr Maňák, František Hudeček, Zdeněk Maňák, Lukáš Horák, Josef Vašica

Datum vložení: 18. 4. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 27. 12. 2019 10:17

dnes, pátek 1. 7. 2022

Svátek má Jaroslava

• Světový den architektury

Zítra má svátek Patricie

Nebyl-li červen dostatečně děštivý, dodá vodu až červenec a přidá ještě mnohé bouře.