Požehnání betlému

Betlémek dostal důstojné místo mezi kapličkou a kostelem.

Na první adventní neděli požehnal P. Petr Wnuk nově instalovaný betlém.

Krátký obřad uvedla místostarosta paní Anna Vašicová „Tak jako každý z nás žijeme svůj příběh, tak i tyto sochy mají svůj příběh, který začal v roce 2018. Sedím v kanceláři a zazvonil telefon, zvednu sluchátko a ozval se mi pan Tomáš Hrbáček – provádí se rekonstrukce nádraží a jeho okolí ve Veselí nad Moravou. Je potřeba odstranit lípy, nevyužiješ je na nějaké sochy. Slovo dalo slovo, jdeme do toho  a kmeny jsme měli v Louce.

V tu dobu se na  Horňácku zdržoval sochař pan Ivan Šmíd z Nepřívěci, po oslovení nebylo třeba dlouhého přemlouvání. Co ze dřeva ožije? – zvítězila Svatá rodina. A tak se pustil do díla. Pracoval na veřejném prostranství, kde mohl každý kolemjdoucí sledovat postupně vznikající sochy.

Vzhledem k tomu, že bylo použito lipové dřevo, bylo nutné zabezpečit zastřešení, neboť by dlouho nevydrželo povětrnostní vlivy. Zhotovení zástřešku ve spolupráci s obecními zaměstnanci se ujal profesně začínající tesař Tomáš Hudeček. Zastřešení provedl pan Jan Škopík s pracovníky firmy Expa. V dané době byl u kapličky jiný betlémek a proto byl tento umístěn po levé straně kulturního domu.

V jarních měsících letošního roku jsme začali uvažovat o přemístění betlému na prostranství mezi kapličku a kostel. Pan starosta objednal u pana Šmída další sochy, tentokrát zvířátka, která do betléma neodmyslitelně patří. Já jsem oslovila pana Přibyla z Veselí nad Moravou, zda by za využití  jeho těžké  techniky bylo možné betlém přestěhovat. Dle zhodnocení situace uvedl, že není problém a tak jsme se opět pustili do díla. A začala opět usilovná spolupráce obecních zaměstnanců, pana Roberta Přibyla a tentokrát již odborníka, Tomáše Hudečeka se  stěhováním betléma – podařilo se. Pokud použiji symboliku z pohledu světského – základem dobře fungující dědiny, republiky, či státu je dobře fungující rodina“.

Po krátké modlitbě a přímluvách posvětil betlém P. Petr Wnuk. V krátké promluvě vyzvedl význam rodiny. Všem popřál požehnaný advent.

Velký dík patří všem zúčastněným, kteří jakýmkoliv dílem přispěli ke vzniku betléma v Louce. Přítomným bylo pobídnuto malé občerstvení, vynikající linecké kolečka s trnkama. S přáním prožití klidného adventního času jsme se rozešli.

místostarostka Anna Vašicová

Datum vložení: 3. 12. 2023 10:33
Datum poslední aktualizace: 3. 12. 2023 15:09
Autor: Anička Vašicová

dnes, pondělí 4. 3. 2024
jasno 14 °C 8 °C
úterý 5. 3. skoro jasno 12/6 °C
středa 6. 3. skoro jasno 10/3 °C
čtvrtek 7. 3. déšť se sněhem 7/2 °C

Svátek má Stela

Zítra má svátek Kazimír

Březnové slunce má krátké ruce.

Na Kazimíra pohoda - na kobzole úroda.