Vývoj událostí v čase

Vývoj událostí v čase 1

V souvislosti s aktuálním výskytem epidemie COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví systematicky monitoruje situaci a je v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světová zdravotnická organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví proto připravilo pro občany souhrnné informace, které jsou průběžně aktualizovány.

Vláda vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) nouzový stav. Nouzový stav byl vyhlášen na dobu 30 dní od 12. března 2020. V rámci nouzového stavu je omezen pohyb osob na území České republiky od 16. března 2020, a to prozatím do 30. dubna 2020. Jednotlivá opatření související s nouzovým stavem jsou zveřejněna na webu Úřadu vlády ČR.

V pondělí 6. dubna 2020 byla přijata nová opatření v souvislosti s nouzovým stavem.

Nová opatření:

• Od 7. dubna 2020 od 00.00 hod se umožňuje provozovat individuální venkovní sporty. Dále je možné vykonávat venkovní sportovní aktivity bez ochranných prostředků dýchacích cest, pokud je dodržena bezpečná vzdálenost mezi osobami nejméně 2 metry.
  • Od 7. dubna 2020 od 00.00 hod se rozšiřuje výjimka ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje v provozovnách stanovená dne 12. března 2020 na sběrny a výkupy surovin a kompostárny.
  • Od 9. dubna 2020 od 00.00 hod se se rozšiřuje výjimka ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje v provozovnách stanovená dne 12. března 2020 na provozovny hobbymarketů a prodejny a servisy jízdních kol.
  • Od 9. dubna 2020 od 00.00 hod se nařizuje všem provozovnám s udělenou výjimkou ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje v provozovnách stanovené dne 12. března 2020, zajistit u vchodů dezinfekční prostředky a ochranné rukavice, což nově neplatí pouze pro potraviny ale již pro všechny otevřené provozovny. Všichni zákazníci v otevřených provozovnách musí dodržovat hygienickou vzdálenost dva metry mezi jednotlivými osobami. Provozovny jsou také povinny vyvěsit informační letáky s novými mimořádnými opatřeními, které budou ke stažení na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Dále dojde ke změně možnosti výjezdu z území České republiky. Bude možné, aby všechny osoby mohly vyjet do zahraničí za účelem nezbytně nutné cesty. Při návratu na území České republiky bude povinně této osobě nařízena domácí karanténa v délce 14 dnů.

Datum vložení: 9. 4. 2020 8:07
Datum poslední aktualizace: 9. 4. 2020 8:09

dnes, pátek 29. 3. 2024

Svátek má Taťána

• Velký pátek

Zítra má svátek Arnošt

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.