Co je to R číslo?

Co je to R číslo? 1

Číslo R je základní reprodukční číslo. U epidemií pomáhá odhadnout, jak se budou šířit. Čím vyšší je reprodukční číslo, tím se nemoc rychleji šíří. Pokud je R-číslo menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá. Základem je tedy udávání průměrného počtu dalších osob, které přímo nakazí jeden nakažený pacient. Je dáno zejména infekčností onemocnění, četností osobních kontaktů nakaženého a dobou, po kterou nakažený může šířit onemocnění, než se dostane do karantény nebo je izolován.

Výpočet čísla R
Model pro výpočet R-čísla pracuje s počty nově nakažených osob, které prozatím nevykazují příznaky, průběhem jejich onemocnění včetně infekčního období, nástupem příznaků onemocnění, přesunem pacienta do izolace a potvrzením onemocnění laboratorním testem. Některé proměnné tohoto modelu můžeme v praxi díky dostupným epidemiologickým datům přímo pozorovat, zejména počet případů onemocnění importovaných ze zahraničí a celkový počet potvrzených případů onemocnění v konkrétním dni. Na základě těchto údajů můžeme prostřednictvím kalibrace tohoto modelu odhadnout hodnotu reprodukčního čísla.
Nutné je však s tímto identifikátorem zacházet velmi opatrně. Jedná se totiž pouze o určitý ukazatel, který vykazuje pouze odhad parametrů modelu, nikoliv přímo pozorovatelnou hodnotou. Modely jsou vždy zatížené různými neurčitostmi, v tomto případě zejména délkou inkubační doby a infekčnosti onemocnění. Zároveň je potřeba počítat s tím, že vzhledem k inkubační době můžeme mít relevantní data o změně reprodukčního čísla až více než týden po zavedení ochranných opatření.

Více informací ohledně R-čísla naleznete zde.

Datum vložení: 9. 4. 2020 7:51
Datum poslední aktualizace: 9. 4. 2020 7:51

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024

Svátek má Marek

Zítra má svátek Oto

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Brambory sázej na svatého Marka - bude jich plná jamka.