Návod na výrobu domácí dezinfekce

Návod na výrobu domácí dezinfekce 1

Lidé často hledají možnosti, jak si vyrobit dezinfekční přípravky sami doma. Právě na tuto potřebu reagovala i Světová zdravotnická organizace (WHO) a zveřejnila návod na výrobu dezinfekce.

Lidé často hledají možnosti, jak si vyrobit dezinfekční přípravky sami doma, právě na tuto potřebu reagovala i Světová zdravotnická organizace (WHO) a zveřejnila návod na výrobu dezinfekce.
Suroviny neseženete většinou na jednom místě, ale měli by je mít v obchodech, které jsou i v době nouzového stavu otevřené – lékárny a drogerie – výhodu v tomto případe mají obyvatelé menších obcí a měst, kde je drogerie většinou spojená i s prodejem barev a laků.

Co budete potřebovat

• čistý alkohol: tedy 96% ethanol nebo 99,8 % izopropylalkohol (koupíte právě v drogerii, prodejně barev a laků)
  • 3% peroxid vodíku (koupáte v lékárně)
  • 98% glycerol (možná ho znáte pod označením glycerin a k dostání je v lékárně)
  • sterilovanou nebo převařenou vodu
  • čistou a vyvařenou nádobu s uzávěrem
  • odměrku, injekční stříkačku (když nemáte, lze i bez ní, ale ulehčí práci)

WHO zveřejnila přesné poměry na výrobu rovnou deseti litrů dezinfekce, ale takovou dávku asi bude dělat málokdo, proto jsme poměry přizpůsobili výrobě jednoho litru dezinfekce.

Jak si vyrobit dezinfekční gel

Nachystejte si 833 ml alkoholu (nebo 752 ml isopropylalkoholu) a nalijte ho do nejméně litrové nádoby. Pomalu k němu přimíchejte 42 ml peroxidu vodíku a dobře je spolu promíchejte. Potom k nim přidejte 15 ml glycerolu – na to je právě lepší použít injekční stříkačku, protože je velmi hustý a bez ní není snadné tuto dávku odměřit. Až se vám to podaří, dolijte směs převařenou vodou do litru, nádobu uzavřete a velmi dobře promíchejte. V tuto chvíli můžete přelít do menších lahviček, které lze nosit s sebou. Roztok by se měl nechat tři dny odstát, ale v případě nutné potřeby funguje i hned.

Datum vložení: 22. 3. 2020 10:25
Datum poslední aktualizace: 22. 3. 2020 10:39
Autor: Jiří Buzík

dnes, sobota 6. 6. 2020
neděle 7. 6. déšť 22/13 °C

Svátek má Norbert

Zítra má svátek Iveta, Slavoj

Červen studený - sedlák krčí rameny.

O svatém Norbertu chladna jdou ke čmertu.