Tanky posílali Horňáci do hor

Tanky posílali Horňáci do hor 1

Pamětník z Velké nad Veličkou: „Na vlastní oči jsem viděl, jak po převrácení tanku bil ruský velitel řidiče bičíkem hlava nehlava."

Večer před 21. srpnem 1968 se Velkou nad Veličkou údajně táhl zápach z hořící gumy. Na druhý den ráno byl ale vzduch již čistý, sluníčko vycházelo nad obzorem a signalizovalo parní letní den. V sedm hodin však poprvé řádně zahřmělo, když těžká vojenská technika „osvoboditelů“ táhnoucí se po silnici od Myjavy začala burácet na okraji vesnice. I v těchto zapomenutých končinách ale byli lidé informováni o uskutečňované okupaci.

„Už při vjíždění na křižovatku na Řádku jsme se snažili kolonu zmást. Společně se třemi kamarády z ulice jsme vytrhali značky a místo na Veselí nad Moravou jsme vojáky posílali nahoru k Javorníku,“ vzpomíná jeden z místních Martin Čambal. Ze začátku si prý ani neuvědomoval, jak je to nebezpečné. „Když na nás namířil jeden voják kulomet, okamžitě jsme leželi na zemi a naše aktivity se otupily,“ dodává.

Počet tanků odhadl na tři stovky. Některé z nich se díky jejich „pomoci“ dostaly až do Filipovského údolí, další se údajně zatoulaly na Vápenky pod Velkou Javořinu. Při návratu nabraly díky úzkým cestám několikahodinové neplánované zpoždění.

Vojáci přijížděli unavení. Výjimkou byli čiperní důstojníci. „Ti jim dávali pořádnou drezuru. Na vlastní oči jsem viděl, jak po převrácení tanku, který sjel ze silnice do příkopu, bil velitel řidiče bičíkem hlava nehlava. Po havárii automobilu, jenž spadl na vlakové kolejiště z nadjezdu nad Velkou nad Veličkou, prý důstojník kočírujícího vojáka přímo na místě zastřelil,“ vypráví další z pamětníků.

Vozidla Rudé armády projížděla přes Velkou a Louku celé tři dny. Tamní obyvatelé se kolem silnice příliš neukazovali, slivovici ani doušek vody zmoženým vojákům nikdo nenabízel. Lidé vše z povzdálí pozorovali a jen nevěřícně kroutili hlavami.

Ke ztrátám na životech naštěstí nedošlo, jen několika odvážlivcům se angažování proti okupantům později podepsalo na životě.

Patřil k nim i bývalý ředitel velické Kordárny Pavel Slovák. „Většina z pracovníků invazi odsoudila účastí na protestním shromáždění, které jsem svolal hned po prvním projetí tanku kolem závodu,“ přiblížil svůj tehdejší počin důchodce, jenž byl za několik měsíců stranickými orgány z funkce odvolán.

Autor: Slovácko

Zdroj: Hodonínský deník

Datum vložení: 1. 12. 2021 8:26
Datum poslední aktualizace: 1. 12. 2021 8:31

dnes, pátek 29. 3. 2024

Svátek má Taťána

• Velký pátek

Zítra má svátek Arnošt

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.