Podhůřím Bílých Karpat do země bohyní a zbojníků

Přednáška spojená s autorských čtením nové knihy novináře a publicisty PaedDr. Jiřího Jilíka.

Ve středu 3. května odpoledne nás navštívil pan Jiří Jilík – spisovatel, novinář a publicista, který nám představil svoji novou knihu Podhůřím Bílých Karpat do země bohyní a zbojníků.

…Podhůří Bílých Karpat, rozlehlé území mezi jejich hřebenem a tokem Olšavy v jihovýchodní části Moravy, nárazníkové pohraniční pásmo mezi Slovenskem a Moravou, mnoho nadějí na klidný život neskýtalo. A právě sem, v kraji, kde končil chleba a začínalo kamení, jsme šli  po tajemných stezkách. Setkali jsme se na nich s hejtmanem Šarovcem, který v čele slováckého regimentu bránil tento kraj proti hordám Bočkajovců a s moravskými husity, kteří zde svedli poslední zápas s vojsky Zikmundovými. Na pouti u sv. Antonínka jsme obdivovali krásu slováckých krojů, které na svých obrazech zvěčnil malíř Joža Uprka  a v blatnických vinohradech jsme naslouchali vypravování o duchu nešťastné Lízy. Navštívili jsme Nivnici, kde opatrují zvon se záhadným nápisem. Na Moravských Kopanicích jsme nahlédli do života Kopaničářů, kde farář Hofer popíral nadpřirozené schopnosti žítkovských  bohyní. Vystoupali jsme na Velkou Javořinu, horu spojenou s tradicí česko-slovenské vzájemnosti, ale také útočiště zbojníků, kteří v opuštěných skaliskách horského masivu ukrývali své poklady. A zavítali jsme i na slovenské Kopanice – prošli jsme se Bošáckou dolinou do Zemanského Podhradí. Na tamní faře pobýval jako host faráře a botanika Jozefa Ľudovíta Holubyho spisovatel Alois Jirásek, když sbíral materiál ke svému románu Bratrstvo, a připomněli jsme si, že park zdejšího zámku byl místem milostných dostaveníček básníka a tvůrce spisovné slovenštiny Ľudovíta Štúra s komtesou Adelou Ostrolúckou….

Celé vypravování bylo velmi poutavé a zajímavé. Pan Jilík se nám zmínil, že plánuje další knihu, tentokrát o Horňácku a naší Louce, takže se moc těšíme na další velmi zajímavé setkání.

Datum vložení: 4. 5. 2023 10:10
Datum poslední aktualizace: 4. 5. 2023 10:10
Autor: Eva Dřímalová

Svátek má Oto

• Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Zítra má svátek Jaroslav

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.