Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:148
TÝDEN:1121
CELKEM:442530
Přednáška – První pomoc při úrazech a nenadálých situacích
Výbor MS ČČK Louka uspořádal v pátek 8. března pro členy a veřejnost přednášku první pomoci při úrazech spojenou s názornou ukázkou ošetření na figurantech. Se zásadami první pomoci a postupu při poskytování první pomoci přítomné seznámila ředitelka Oblastního spolku Českého Červeného kříže Hodonín paní Anna Jurkovičová. Při poskytování první pomoci klade důraz v první řadě na použití jednorázových rukavic, kterými chrání sebe i postiženého, dále nás seznámila s postupnými kroky a zásadami první pomoci. V první řadě je nutné získat přehled o dané situaci, posoudit možná nebezpečí, rychlé jednání s nutností zajištění bezpečnosti raněných, posouzení závažnosti poranění, pokud je nezbytné okamžitě zahájit resuscitaci, zastavit krvácení a přivolat rychlou lékařskou pomoc 155.
Postup při poskytování první pomoci bezvědomí v první řadě je nutné navázat kontakt s postiženým, šetrné otočení na záda, uvolnění dýchacích cest, zjištění zda normálně dýchá, pokud ano, volat ZZS a do příjezdu udržovat záklon hlavy. Pokud dojde k zástavě dechu v bezvědomí, zahájit resuscitaci. Stlačovat hrudní kost hranou ruky do hloubky cca 5 cm, frekvence 100 – 120/min. V masáži pokračovat do příjezdu záchranky nebo obnovení životních funkcí. Stlačování hrudníku možno kombinovat s umělým dýcháním 30:2. U dětí resuscitaci zahájíme 5 vdechy, ZZS volat až po 1. minutě resuscitace. Masáž provádět hranou dlaně jedné ruky, u kojenců dvěma prsty, záklon hlavy mírnější, u kojenců spíš rovně. Umělé dýchání provádět vždy v kombinaci 5 : 1, 5 : 2.
Popáleniny: pozor na osobní bezpečnost i na bezpečí ostatních osob, přerušit působení tepla, puchýře nepropichovat, co nejrychleji ochladit popálené plochy. Sundat prsteny a náramky.
Krvácení: v případě většího krvácení ať tepenné či žilní je třeba jednat rychle, stlačit tepnu přímo v ráně, postiženého posadit nebo položit, přiložit tlakový obvaz, kontrolovat životní funkce, volat ZZS, popřípadě provádět proti šoková opatření.
Zlomeniny: znehybnění kloubu nad a pod zlomeninou, měkké obložení, co nejvíce dbát na sterilitu – prevence zbytečných komplikací. Pozor na zlomeniny dlouhých kostí, možné vnitřní krváceni a tím možný rozvoj šoku.
Názornou ukázku při zástavě dechu a srdeční činnosti předvedl na figurínách pracovník Červeného kříže pan Ondřej Hadaš. Přítomní si mohli tuto činnost na figurínách osobně vyzkoušet.
Dále na živých figurantech bylo předvedeno poranění způsobené pořezáním ruky o drát (Monika Chrenčíková), popálením při opékání (Kateřina Sečkařová), zabodnutím hřebíku do ruky při práci v dílně David Maňák) a otevřené zlomenině předloktí (Lukáš Zemánek) s možností osobního vyzkoušení provedení ošetření.
Po skončení přednášky jsme využili prostor ke společnému posezení při kávě, čaji, dobrém zákusku či chlebíčku, které pro všechny připravily členky výboru. Tím jsme oslavili i MDŽ.
Svátek má Štefan, Sára
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Marina
Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.
Kdo se těší, že na Diviše zasel, ať se netěší na úrodu.
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:148
TÝDEN:1121
CELKEM:442530