Návštěvnost
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:159
TÝDEN:505
CELKEM:339955
Výbor Místní organizace ČČK Louka uspořádal v pátek dne 8. dubna v přísálí kulturního domu přátelské posezení s představiteli Oblastního spolku ČČK Hodonín spojené s přednáškou a video projekcí míst postižených tornádem v červnu 2021. Působení Českého červeného kříže v zasažených oblastech přiblížila předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže Hodonín paní Anna Jurkovičová, videoprojekci mluveným slovem provázel pan Ondřej Hadaš. Jen v kostce připomenu úkony které bylo potřebné zajistit a koordinovat.
Následky tornáda - bylo zasaženo šest obcí, přes 300 raněných, ztráty na životech(šest), přes 1600 poškozených domů, 200 domů určeno k demolici, byla přerušena železniční a autobusová doprava, přerušené elektrické vedení, výpadek mobilního a internetového spojení.
Reakce: během prvních dvou hodin bylo zaznamenáno 330 výjezdů HZS, na pomoc míří hasiči z celé republiky, vyhlášen stav nebezpečí. Armáda vyhlásila pohotovost a byl aktivován ČČK.
První reakce OS ČČK Hodonín: Zajištění jídla a pití pro záchranné složky( jídlo a pití v prvních hodinách bylo zajištěno MS ČČK Louka), spolupráce s Kulturním domem Hodonín a Skautem. Zřízení skladu humanitární pomoci. Zřízení koordinačního centra.
Sklady a logistika: Zřízení prvních skladů – KD Hodonín – Zimní stadion. Zabezpečení komunikace se štáby obcí a místními sklady. Příjem humanitární pomoci, rozdělení a třídění materiálu poskytnutého materiálu. Předávání a z síkávání informací o nutném materiálu. Příjem nabídek na pomoc. Zajištění logistiky. Zřízení centrálního skladu Tabačka.
Koordinace a informace: Důležitá komunikace se štáby z obcí, podání adekvátních informací. Koordinace dobrovolníků, sběr nabídek a poptávek na dobrovolníky, doprava dobrovolníků, následné zajištění zázemí včetně ubytování, jídla, pití. S tím bylo spojeno zabezpečení pracovních a bezpečnostních pomůcek. Rovněž se stalo spousta drobných úrazů kde bylo potřeba poskytnutí první pomoci. Nezbytné zjišťování a předávání informací mediím, lidem a dobrovolníkům.
Český červený kříž v terénu: zabezpečení první pomoci - zřízení stanovišť první pomoci v Lužicích, Pánově, Moravské Nové Vsi, Hodoníně. Zajištění zdravotnického ošetření v rámci PSP, zajištění zdravotnického materiálu, ošetření členů záchranných složek a dobrovolníků, ošetření domácích zvířat. Spolupráce s IZS.
Finanční materiální a humanitární pomoc: bylo potřeba zajištění a doprava balíčků a humanitární pomocí, pomoc s žádostmi o finanční podporu, ověřování stavu domů, zajištění stavebního materiálu a nářadí. Podpora dobrovolníků a stavebních firem - zajištění ubytování, stravu a PSP. Výpomoc zajištění stavebního a humanitárního materiálu.
Přednáška bylo ukončena mottem: KDEKOLI JE KATASTROFA – TAM JE SYMBOLEM NADĚJE + PODĚKOVÁNÍ, které patří všem oblastním spolkům ČČK a jejich členům za maximální podporu. Jednotkám IZS a dobrovolníkům, štábům obcí a kraje a dalším organizacím za jejich odvedenou práci.
V prosinci-li zima, sníh-li hojně lítá, hojnost všady bývá žita.
Po svaté Barboši střez nosu i uší.
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:159
TÝDEN:505
CELKEM:339955