Tornádo očima ČESKÉHO ČERVENÉHO KŘÍŽE

cck

Místní organizace ČČK Louka zve všechny na přátelské posezení s představiteli Oblastního spolku ČČK Hodonín spojené s přednáškou a video projekcí míst postižených tornádem, které se koná v pátek 8. dubna 2022 v 17,30 hod.

Výbor Místní organizace ČČK Louka  uspořádal v pátek dne 8. dubna v přísálí kulturního domu  přátelské posezení s představiteli Oblastního spolku  ČČK Hodonín spojené s přednáškou a video projekcí míst postižených tornádem v červnu 2021. Působení Českého červeného kříže v zasažených oblastech přiblížila předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže Hodonín paní Anna Jurkovičová, videoprojekci mluveným slovem provázel pan Ondřej Hadaš. Jen v kostce připomenu úkony které bylo potřebné zajistit a koordinovat.

Následky tornáda - bylo  zasaženo šest obcí, přes 300 raněných, ztráty na životech(šest), přes 1600 poškozených domů, 200 domů určeno k demolici, byla přerušena železniční a autobusová doprava, přerušené elektrické vedení, výpadek mobilního a internetového spojení.

Reakce: během prvních dvou hodin bylo zaznamenáno 330 výjezdů HZS, na pomoc míří hasiči z celé republiky, vyhlášen stav nebezpečí. Armáda vyhlásila pohotovost a byl aktivován ČČK.

První reakce OS ČČK Hodonín: Zajištění jídla a pití pro záchranné složky( jídlo a pití v prvních hodinách bylo zajištěno MS ČČK Louka), spolupráce s Kulturním domem Hodonín a Skautem. Zřízení skladu humanitární pomoci. Zřízení koordinačního centra.

Sklady a logistika: Zřízení prvních skladů – KD Hodonín – Zimní stadion. Zabezpečení komunikace se štáby obcí a místními sklady. Příjem humanitární pomoci, rozdělení a třídění materiálu poskytnutého materiálu. Předávání a z síkávání informací o nutném materiálu. Příjem nabídek na pomoc. Zajištění logistiky. Zřízení centrálního skladu Tabačka.

Koordinace a informace: Důležitá komunikace se štáby z obcí, podání adekvátních informací. Koordinace dobrovolníků, sběr nabídek a poptávek na dobrovolníky, doprava dobrovolníků, následné zajištění zázemí včetně ubytování, jídla, pití. S tím bylo spojeno  zabezpečení pracovních a bezpečnostních pomůcek. Rovněž se stalo spousta drobných úrazů kde bylo potřeba poskytnutí první pomoci. Nezbytné zjišťování a předávání informací mediím, lidem a dobrovolníkům.

Český červený kříž v terénu: zabezpečení první pomoci - zřízení stanovišť první pomoci v Lužicích, Pánově, Moravské Nové Vsi, Hodoníně. Zajištění zdravotnického ošetření v rámci PSP, zajištění zdravotnického materiálu, ošetření členů záchranných složek a dobrovolníků, ošetření domácích zvířat. Spolupráce s IZS.

Finanční materiální a humanitární pomoc: bylo potřeba zajištění a doprava balíčků a humanitární pomocí, pomoc s žádostmi o finanční podporu, ověřování stavu domů, zajištění stavebního materiálu a nářadí. Podpora dobrovolníků a stavebních firem - zajištění ubytování, stravu a PSP. Výpomoc zajištění stavebního a humanitárního materiálu.

Přednáška bylo ukončena mottem: KDEKOLI JE KATASTROFA – TAM JE SYMBOLEM NADĚJE + PODĚKOVÁNÍ, které patří všem oblastním spolkům ČČK a jejich členům za maximální podporu. Jednotkám IZS a dobrovolníkům, štábům obcí a kraje a dalším organizacím za jejich odvedenou práci.

Datum vložení: 10. 5. 2022 10:10
Datum poslední aktualizace: 10. 5. 2022 10:16
Autor: Eva Dřímalová

dnes, pátek 29. 3. 2024

Svátek má Taťána

• Velký pátek

Zítra má svátek Arnošt

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

V březnu sýkorka volá: rozsívej, rozsívej.