Výbor ČČK uspořádal pro veřejnost lékařskou přednášku.

ČČK
    Sešli jsme se ve středu 22. března  podvečer  v přísálí kulturního domu v Louce při přátelském posezení s přednáškou  lékaře na téma „První pomoc při úrazech“. S novinkami v poskytování první pomoci, jejichž pravidla se mění po pěti letech, naposledy v roce 2021 (vzhledem k omezení sdružování kvůli onemocnění kovidu jsme našli společný termín konání až nyní) nám přiblížil MUDr. Petr Dvorský.

Toto téma je stále opakované (jak se říká opakování matka moudrosti), při setkání se s nenadálou událostí je velmi důležité zvolení správného  postupu při zásahu. K základním úkonům při poskytování první pomoci patří zjištění rozsahu postižení a orientačního stanovení postižení. K prvním úkolům patří:

pozorování - kontrola dýchání, je zaměřena na chování postiženého – malátnost, zvracení, neklid, ale taky možnost poranění spojené s krvácením, nemožností hýbat končetinou, bolesti břicha a jiné.  Příznaky nám napoví rozsah poranění a která část organismu byla postižena.

kontrola dýchání – zde sledujeme, zda se zvedá hrudník při nádechu, zda postižený dýchá hluboce, povrchně nebo slyšíme neobvyklé zvuky jako je sípání či chrčení.

kontrola pulzu – zjišťujeme pomocí pohmatu na krční tepně nebo zápěstí ruky. Zaměříme se na hmatatelnost, zda je puls slabý, rychlý, málo hmatný. Dále na rychlost co se týká počtu úderů.

pomoc – zvolíme co nejšetrnější postup, abychom nezpůsobovali postiženému zbytečnou bolest.

Všechny tyto zjištěné poznatky neprodleně předáme odborné péči tím, že zavoláme rychlou záchrannou službu tel: 155 nebo 112.

Při správném postupu můžeme postiženému zachránit život, nebo zmírnit trvalé poškození organismu. Jak se říká, nejlepší je předcházení jakékoli nenadálé situaci spojené s poškozením organizmu, ale  pokud se stane – je správná jakákoliv pomoc než žádná.

K příjemnému posezení přispěla paní Marie Maňáková upečením výborné buchty, Boženka Hrbáčková závitky se sýrem a šunkou v lístkovém těstě a chlebíčky od Simonky Hozákové. Nechyběla ani káva či limonáda s pomerančem a citronem. Předsedkyně Anna Vašicová seznámila přítomné s činností Místní skupiny v roce 2022 a plánem aktivit na rok 2023. Poděkovala MUDr. Petru Dvorskému za  čas věnovaný této přednášce a taky mládeži Denisce Chrenčíkové  a Pavlu Lajzovi a jejich kamarádům za ochotu a výpomoc při různých našich aktivitách, zhotovení plakátů nebo focení. Těšíme se na další společné akce.

předsedkyně: Anna Vašicová

Datum vložení: 3. 4. 2023 15:56
Datum poslední aktualizace: 3. 4. 2023 16:03
Autor: Anička Vašicová

dnes, pátek 29. 3. 2024

Svátek má Taťána

• Velký pátek

Zítra má svátek Arnošt

Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.

V březnu sýkorka volá: rozsívej, rozsívej.