Pozvánka na Horňácké slavnosti

LÚČÁNEK zve na Horňácké slavnosti 20.7.2019 v 19:00 hodin

Milí Lúčané, rádi bychom Vás pozvali na pořad šikovných dětí z Horňácka s názvem „Pro jedno kvítí súnko nesvítí“. Mám velkou radost, že i letos dostanou děti prostor na Strážné húrce ve večerním pořadu, který začíná v sobotu 20.7.2019 v 19.00hodin. Ukážeme vám, že mladý folklor tady na Horňácku žije, že v našich dětech máme záruku pokračování lidových tradic.  Váš potlesk je povzbudí v jejich úsilí chodit na zkoušky, cvičit, trénovat a poté se směle postavit na pódium, zazpívat a zatančit pro vás. Zakusí ten pocit, že právě toto se divákovi líbí a že to, co ve svém volném čase dělají, má smysl. Když vidím, jak děti rostou, pilují tanec i zpěv a celkově se zlepšují, jsem moc hrdá, že mohu být u toho. Nešlo by to však bez našich muzik, které nás při vystoupeních doprovází. I na nich je vidět, že rok od roku hrají stále lépe a lépe. A pak se stane, že tanečníci i muzikanti vyletí do světa a my vedoucí souboru nebo muziky začínáme od začátku s úplně „malučkýma dětičkama“. Vše začíná znovu. Ráda bych tímto poděkovala vedoucím všech dětských souborů za jejich práci i za pomoc při tvorbě tohoto pořadu.

V našem pořadu uvidíte přes 200 dětí ve věku od školky až po ty, kteří stojí na prahu dospělosti. Jsou to malé zvídavé děti, hraví školáci, dospívající, kteří už začínají myslet na svoji první lásku.

Letos se spolu s dětmi ze staršího Lúčánku vydáte na pomoc zamilované Kačence v hledání Martina, který se někde zatoulal. Projdete s námi všechny dědiny Horňácka a podíváte se, jak místní děti pomohou či nepomohou při jeho hledání. Děti při svém hledání zvládnou vařit trnky, tkát plátno, okují koně v kovárně, ale také vám ukáží, jak se dá zabavit při dožínkové zábavě. Jiné děti budou chytat v potoce raky, stavět vysokou věž a ukáží vám, kolik kvítek na lukách roste, či jak to dříve bývalo na pastvě. Uvidíte děti malé při hrách doplněných básničkami a škádlivými písničkami, i ty odrůstající, které se pomalu snaží napodobovat život dospělých. Uvidíte, jak se tancuje sedlácká v jednotlivých vesnicích Horňácka a také to, jak chlapci umí poskočit při verbuňku. Uslyšíte písničky veselé i smutné, do tance i do kroku a skoku.

A pokud chcete vědět, zda se jim nakonec podaří Martina pro Kačenku na Horňácku najít, přijměte naše pozvání na sobotní večer na Strážnou hůrku.

Za autorský tým Jana Evjáková

Pořad připravili: Jana Evjáková a Martin Zríni

Scénář: Jana Evjáková

Odborná spolupráce: Anna Lerchová

Hudební spolupráce: Petr Galečka

Pořadem provází: Kateřina Evjáková, Aneta Ilášová a děti z Lúčánku

Účinkují soubory a vedoucí:

JAVORNÍČEK - Štěpánka Minksová, Lucie Ščastná

KRAHULÍČEK -   Monika Macková, Pavel Gráf

LHOTÁČEK - Jarmila Nosková

LIPOVJÁNEK I - Renáta a Petr  Galečkovi

LIPOVJÁNEK II - Věrka a Jožíček Jagošovi

LÚČÁNEK I a II - Jana Evjáková, Martin Zríni

SUCHOVJÁNEK - Františka Čambalová, Olga Floriánová, Marie Frýdecká

VELIČÁNEK I st. a ml - Magdalena Maňáková, Jana Švrčková

VELIČÁNEK II a přípravka - Irena Mikesková, Martina Slováková

Účinkující muziky:

HM KRAHULÍČKU - ved. Martin Hrbáč ml., prim. Miroslava Macková

CM LIPOVJÁNKU - ved. Petr Galečka, prim. Rozálie Jagošová

ml. CM ZUŠ VELKÁ - ved. Martin Slovák, prim. Lucie Sabotová

st. CM ZUŠ VELKÁ - ved. Martin Slovák, prim. Sára Slováková

Datum vložení: 16. 7. 2019 0:00
Datum poslední aktualizace: 10. 1. 2020 8:36

Svátek má Oto

• Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Zítra má svátek Jaroslav

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.