Ohlédnutí za vánočními svátky v Louce

Ohlednuti_1

Malé ohlédnutí za vánočními svátky v Louce

Malé ohlédnutí za vánočními svátky v Louce

Betlémské světloOhlednuti_1. V pátek před Štědrým dnem jsme měli možnost si před kostelem zapálit Betlémské světlo, které pro nás zabezpečila a přivezla z fary ve Veselí nad Moravou Barborka Hrbáčková. Betlémské světlo putuje napříč světem jako symbol míru a přátelství, symbol naděje a světla, které překonává tmu. Je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku. Betlémské světlo rozváží skautští kurýři po celém Česku – je to taková služba skatů společnosti.

Půlnoční mše svatá

Půlnoční mše svatá se konala na Štědrý den ve 21 hodin. Celebroval P. Petr Wnuk.Ohlednuti_2 Na půlnoční mši svaté zpíval chrámový sbor z Louky, hrál orchestr  složený z muzikantů horňáckých cimbálových muzik Petra Galečky, Marka Potěšila a Jožky Staši, členů dechové hudby Lipovjanka, na varhany doprovázel Štěpán Sečkař. Byly použity písně několika autorů, zejména z tvorby Spirituál Kvintetu ve vlastní úpravě.
  Pro umocnění sváteční nálady po půlnoční mši svaté před kostelem zpívali vánoční koledy členové mužského a chrámového sboru. Malé občerstvení s teplým čajem a svařeným vínem pro všechny přítomné připravili členové obecního zastupitelstva.

Boží hod vánoční – 25. prosinec – den,  kdy je slaven 1. svátek vánoční, což je oficiální název pro Slavnost Narození Páně – Boží hod vánoční. Se slavností Narození Páně je tradičně spojena příprava scén narození – betlémů, které poprvé připravil roku 1223 svatý František z Assisi. Tradiční jsou také vánoční hry připravované jako pásmo scén z příběhů Ježíšova narození a koled – písní s vánoční tématikou.  Zasvěcený svátek v katolické církvi je den, kdy jsou věřící povinni se zúčastnit mše a dodržovat nedělní a zasvěcený klid, i když není neděle.

Tak i my jsme měli možnost se zúčastnit u nás v kostele slavnostní mše svaté celebrované našim duchovním otcem P. Petrem Wnukem, doprovázené zpěvy a muzikou jako na půlnoční mši. V klidu jsme mohli pobýt se svými rodinami a odpoledne prožít duchovní zážitek při Vánočním varhanním koncertu, který se těšil velké účasti posluchačů. Na varhany hrál pan Jiří Kovář a na cembalo ho doprovázel pan Ondřej Mucha.

Ohlednuti_3Jiří Kovář (1990) hraje na varhany od svých devíti let. Již ve svých jedenácti letech začal hrávat v kostele při bohoslužbách. Hru na varhany začal studovat roku 2006 na konzervatoři v Olomouci. Studoval Hudební fakultu JAMU. Již během konzervatorních studií se zúčastnil celonárodních varhanních soutěží v Humpolci, Polné a Opavě, kde získal čestné uznání. V roce 2010 se aktivně účastnil varhanních kurzů na téma Dietrich Buxtehude. V roce 2015 se aktivně účastní kurzů severoněmecké varhanní hudby 17. století v holandském Groningenu, zúčastnil se Mezinárodní soutěže Pražské jaro a Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě. Vyučoval hru na klavír, varhany a keyboard na Lidové škole umění ve Veselí nad Moravou.  Nyní učí na Lidové škole umění v Uherském Brodě.

Ohlednuti_4Ondřej Mucha studoval na Konzervatoři Evangelické akademie v Kroměříži, obor varhany a cembalo.  Své speciální vzdělání si rozšířil v Mezinárodním mistrovském interpretačním kurzu na JAMU. Dále vystudoval Precentorství chrámové hudby na Univerzitě v Hradci Králové a hru na varhany na VŠMU v Bratislavě. Ondřej Mucha se věnuje koncertní činnosti v ČR i v zahraničí např. na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Španělsku.

Vedle koncertní činnosti se Ondřej Mucha věnuje chrámové hudbě. Působí jako varhaník v klášterním kostele sv. Jana Nepomuckého v Prostějově, kde uspořádal cyklus varhanních koncertů. V oblasti chrámové hudby se věnuje i komponování, především sborových skladeb. V neposlední řadě se Ondřej Mucha věnuje také pedagogické činnosti, vyučuje hru na varhany, varhanní improvizaci a hru na klavír. V roce 2012 byl Ondřej Mucha oceněn za vynikající pedagogické vedení v oboru Varhanní pedagogika v rámci varhanní soutěže ORGANUM REGIUM Pardubice.

Odměna umělcům za vystoupení byla na základě rozhodnutí rady obce Louka hrazena z obecního rozpočtu. Výtěžek z dobrovolného vstupného ve výši 12 695,- Kč byl věnován na plánovanou rekonstrukci varhan v našem kostele.

Ohlednuti_5 Za prožitek úžasného svátečního víkendu s doplňujícím kulturním programem srdečně děkujeme všem, kteří se na přípravě podíleli. Barborce za zabezpečení betlémského světla za organizaci a nácvik zpěvů a doprovodné hudby na půlnoční a božíhodové mši svaté, členům chrámového a mužského sboru, Petrovi za teplý čaj a svařené vínko, členkám červeného kříže za organizaci vánočního koncertu.

Pozvánka
  Hudebník Ondřej Mucha Vás zve podívat se na první soukromou expozici harmonií v České republice, a to v půdních prostorách svého domu v Rejskově ulici v Prostějově. Zde návštěvníci mohou vidět skvosty celkem třiceti  unikátních nástrojů postavených v letech 1873 až 1973 našimi i zahraničními firmami.

Datum vložení: 9. 1. 2023 20:39
Datum poslední aktualizace: 9. 1. 2023 21:02
Autor: Anička Vašicová

Svátek má Oto

• Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Zítra má svátek Jaroslav

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.