ZPRÁVA O HOSPODAŘENÍ V HONITBĚ V ROCE

2013

V roce 2013 bylo mimořádně chladné a dlouhé jaro. Teplé dny nastaly až v první třetině června. Toto počasí prověřilo nejen připravenost myslivců, ale i kondiční stav zvěře. Při mimořádném odstřelu v rámci výjimky z lovu jsme v loňském roce ulovili 3 ks zvěře daňčí. Zvěř mufloní se ulovit nepodařila. Tato zvěř se v honitbě ve větším počtu zdržuje především v jarních měsících a počátkem léta, kdy páchá škody na zemědělských kulturách. V době povolení lovu má již dostatek krytiny a větší migrační rádius, což podstatě snižuje její slovitelnost. Divokých prasat  jsme  ulovili 6 ks, všechno lončáky. Vzorky prasat byly vyšetřeny na veterinární stanici v Hodoníně na trichinelózu (svalovec). Všechny vzorky byly negativní. Přítomnost černé zvěře v honitbě je podmíněna skladbou osetých  plodin(řepka, kukuřice, slunečnice) a časem sklizně. U zvěře srnčí jsme splnili ve všech věkových třídách ( 10 ks srnec, 9 ks srna, 10 ks srnče). Zásady průměrného lovu jsme dodržovali i u odlovu zvěře holé. Odlov byl zaměřen především na kusy slabé v trati "Padělky", kde vlivem dlouhodobých mrazů a osetí větší části řepkou docházelo v jarních měsících k úhynům především slabých srn a srnčat. odlov byl dále zaměřen na kusy přestárlé. Zvěř zaječí byla v dobré kondici a zaznamenali jsme početní setrvalý stav. Při honech jsme jako již několik let nestříleli za kolo. Dochází tak k prošetření zaječek a eliminují se ztráty při dohledávce postřelených kusů. plán lovu byl splněn (127 ks). Při plánování honů pro letošní rok bude přihlédnuto k jarnímu sčítání zvěře a stavu populace na podzim. Nadále sledujeme zdravotní stav ulovené zvěře serologickým vyšetřením na tularemii. Nebyl zaznamenán pozitivní výskyt protilátek. Zvěř drobnou bažantí a koroptev polní nadále nelovíme. I přes dlouholetou snahu jsou stavy této zvěře velmi kolísavé a nedaří se nám jejich početní stavy výrazně zvýšit a trvale udržet. Není to však problém lokální, ale je to zaznamenáno u drtivé většiny nejen okolních sdružení. Tato zvěř velmi citlivě vnímá změny biotopu. Zde se především snažíme o udržení dostatečných ploch přirozené krytiny, snížení predačního tlaku a dostatečným přikrmováním v období strádání. Rovněž jsme se zaměřili na intenzivní lov škodné v těchto lokalitách, a to především lišek a kun. Lov kačen na rybníku provádíme pouze na tahu a letos jsme ulovili 14 ks. Nadále udržujeme výsadby biokoridorů. V lokalitě Konopné i na Paděličné cestě jsme provedli při jarním sčítání zvěře nátěr stromků přípravkem Morsuvin proti okusu a koncem dubna pak opravy polehlých částí oplocení. MS s dostatečným předstihem zajistilo dostatek objemového, jadrného i dužnatého krmiva. Při probíhající pozemkové úpravě byly vytipovány dle dispozic zpracovatelů místa, ve kterých budou zbudovány vsakové protierozní meze. Některé z těchto lokalit lze osadit i stromy a keři. Lze tak zvěři zajistit dostatečnou krytinu i v rozsáhlejších lánech. I když celkové pozemkové úpravy jsou časově náročné, je zapotřebí neustále monitorovat postup prací a zasadit se o co nejefektivnější využití biopásů. Věříme, že i v nadcházejícím mysliveckém roce udržíme kvalitní standart zvěře v honitbě a dojde k naplnění našich společných cílů. Za MS Volavec - Louka Josef Náhlík, předseda Ms.

Datum vložení: 30. 6. 2014 0:00
Datum poslední aktualizace: 7. 1. 2020 9:05

dnes, pondělí 1. 6. 2020
jasno 17 °C 8 °C
úterý 2. 6. slabý déšť 16/5 °C
středa 3. 6. jasno 18/6 °C

Svátek má Laura

• Mezinárodní den dětí

Zítra má svátek Jarmil

Co v červnu nedá do klasu, červenec nažene v času.

O svatém Fortunátu kapka deště má cenu dukátu.