Lúcký košt trnek od varených po tekuté.

Naší obcí se o uplynulé sobotě nesla jak vůně slivovice, pečených dobrot, tak i tóny cimbálové muziky. V místním kulturním zařízení se konal již 7. Lúcký košt trnek od varených po tekuté. Svaz zahrádkářů spolu s obcí a agenturou AV předložili k ochutnání 130 vzorků slivovice a 36 vzorků jiných ovocných destilátů.

Z domácích si odnesli ocenění za čelní místa David Hudeček, Jan Sečkář a Jan Zajíček. První místo získal se slivovici ohodnocenou 19,51 body Miroslav Můčka ze Strážnice. ,,Bylo těžké vybírat která je nejlepší, nebyly mezi němá výrazné rozdíly" sděloval člen degustační komise Miroslav Pavlica. Nebylo to však jen o slivovici. K ochutnání byly i vzorky povidel, těch letos bylo 25 vzorků, buchet a jiných sladkostí z trnek. Také letos do Louky zavítali hosté ze slovenských Vrbovců. "Rádi k vám jezdíme, vždyť jsme vlastně sousedé" říká starosta Samuel Redecha. Jako každoročně nabízeli vynikající piery sypané domácím tvarohem a mákem. Rovněž starostova sklenka s vrbovčansků slivoviců neměla dno. Tentokrát se představily i malé děti se svým programem a kromě pamlsků, se jim dostalo i velkého potlesku. Jak je vidět lúcky košt již mívá mezinárodní účast. V přeplněném sále sklízela potlesk i cimbálová muzika Jožky Staši se svými sólovým zpěvákem Romanem Sokolem. Na lúcké podium si přišly zazpívat "Kuželovské zpěvulenky" z Kuželova a premiéru měl dívčí  sbor  "Velické trnečky" z Velké nad Veličkou doprovázené tamní cimbálovou muzikou. Pozvání na  tuto akci přijal i domácí mužský pěvecký sbor.
Jak vidět, i přes nepřízeň loňského jara slivovice bylo dost a dobré. Buďme v očekávání, že i letošní  "bez jara rok" trnečky rozkvetou a budou plné sudy, bečky a budou tak i písníčky. Na koštu si každý přišel na své. Ti nejmenší dávali přednost sladkostem, dospělí volili mezi beleši a slivovicí. Hudci k tomu vyhrávali a zpěv se nesl vsi do pozdních večerních hodin.

František Gajovský

A ješte je vhodné na tomto místě poděkovat všem organizátorům a dobrovolníkům, kteří se na přípravě podíleli. Málokdo s návštěvníků si uvědomuje, jak obrovský kus práce musí tato parta nadšenců vynaložit. Ještě jednou děkujeme za krásné odpoledne!!

Datum vložení: 3. 9. 2012 0:00
Datum poslední aktualizace: 10. 1. 2020 9:37

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024

Svátek má Soňa

• Zelený čtvrtek
  • Den učitelů

Zítra má svátek Taťána

Březen - za kamna vlezem.

Vidíš-li v březnu žluté kvítí v přírodě, můžeš semeno spokojeně síti.