Které léky užívat při léčbě COVID-19?

Které léky užívat při léčbě COVID-19? 1

#StopCovidCZ Na onemocnění COVID-19 není lék. Je možné tlumit jen potíže, které ho doprovází. V první řadě je to teplota a bolest. Teplotu a bolest tlumí zejména léky s obsahem ibuprofenu, látky paracetomolum a kyselina acetylsalicylová. Jak se liší a co byste o nich měli vědět? Léky s obsahem ibuprofenuTyto léky snižují teplotu a bolest a mají také...

Na onemocnění COVID-19 není lék. Je možné tlumit jen potíže, které ho doprovází. V první řadě je to teplota a bolest. Teplotu a bolest tlumí zejména léky s obsahem ibuprofenu, látky paracetomolum a kyselina acetylsalicylová. Jak se liší a co byste o nich měli vědět?

Léky s obsahem ibuprofenu
Tyto léky snižují teplotu a bolest a mají také protizánětlivé účinky. Při léčbě příznaků nemoci COVID-19, mezi které patří i teplota a bolesti, se není třeba vyhýbat lékům s obsahem ibuprofenu. Potvrzuje to Světová zdravotnická organizace. Léky s obsahem látky ibuprofenum, které se v Česku prodávají nejčastěji pod názvem Ibalgin nebo také Brufen a Nurofen, je možné použít pro snížení teploty a bolesti při nákaze COVID-19. I když se názory na léčbu v posledních dnech měnily, toto je poslední doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) ze dne 19. 3.: „Na základě současných dostupných informací, WHO nedoporučuje vyhýbat se užívání ibuprofenu.“ Zde informace na oficiální twitterovém účtu. Více najdete i ve vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Vždy si přečtěte příbalový leták. Pokud už ho nemáte, najdete ho snadno na internetu. Platí, že více spolknutých tablet, neznamená větší snížení bolesti či teploty. Lékaři tomu říkají stropový efekt. To znamená, že další zvyšování dávek nezvýší jeho působení na bolest, pouze zvýší nežádoucí účinky, a to zejména na trávicí ústrojí.
Stejná účinná látka je i třeba v léku Modafen, který jste možná zvyklí užívat při virózách. Jde o lék, v kterém jsou kromě ibuprofenu i další látky – obsahují také složku snižující pocit ucpaného nosu. Potlačuje otok sliznic při rýmě. Pokud máte jen teplotu a bolesti, nepotřebujete ho.

Léky s obsahem paracetamolu
Teplotu a bolest můžete snížit také léky s obsahem paracetamolu (koupíte je pod názvem Panadol, Paralen). Jejich výhodou je, že tolik nedráždí žaludek. Pozor si ale musí dát pacienti s jaterním onemocněním. Paracetamolum je také v asi nejznámějším léku na virózy Coldrex. I zde ale platí, že další látky v něm přidané jsou důležité spíše při rýmě.

Léky s obsahem kyseliny acetylsalicilové
Teplotu, bolest a záněty snižuje i kyselina acetylsalicylová, kterou najdete například v lécích Aspirin nebo Acylpyrin. Užívat by je ale neměly děti do 12 let. Hrozí u nich, i když výjimečně, takzvaný Reyův syndrom, kdy se u dětí asi týden až dva týdny po virovém onemocnění objevuje nejdříve silné zvracení. To pak přechází v záchvaty křečí a postihuje mozek.

Formy léků na teplotu a bolest
Všechny výše uvedené léky se prodávají v různých formách. Většinou je v nich daná účinná látka, ale výrobce slibuje například rychlejší nástup účinku. Pokud tedy například ve vaší lékárně nyní nemají Ibalgin, stejný efekt má lék Ibuprofen rapid nebo Nurofen rapid. Obdobné je to například v případě léků Paralen rapid, Paramax rapid nebo Panadol extra rapid. Některé z uvedených léků jsou k dispozici i ve formě šumivých tablet či čípcích. Záleží na vás, čemu dáváte přednost, vždy ale dodržte maximální denní dávku.
Pro děti je vždy třeba zvolit lék odpovídající jejich věkové kategorii, a tedy i váze. Pro ty nejmenší jsou ve formě sirupů.

Kdy s COVID-9 k lékaři?
I při onemocnění COVID-19 platí, že k lékaři není nutné jít vždy, kdy máte zvýšenou teplotu. Teplotu a další průvodní příznaky lze obvykle léčit doma. Pokud se vám hůře dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora. Pokud máte horečku, která trvá dále než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovostPoradit se můžete na lince 1212.

Datum vložení: 22. 3. 2020 10:37
Datum poslední aktualizace: 22. 3. 2020 10:39

Svátek má Rostislav

Zítra má svátek Marcela

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Když stromy v dubnu odkvetou, hojně ovoce ponesou.